
Reprezentacja Austrii zwyciężyła w ostatniej konkurencji narciarstwa alpejskiego na igrzyskach w Pekinie – slalomie równoległym drużyn mieszanych. Srebrne medale powędrowały do Niemiec, a brązowe do Norwegii. Polacy odpadli w 1/8 finału.
Rywalizacja drużyn mieszanych odbyła się na igrzyskach po raz drugi w historii. Cztery lata temu w Pjongczangu najlepsi okazali się Szwajcarzy (Luca Aerni, Denise Feierabend, Wendy Holdener, Daniel Yule, Ramon Zenhäusern), srebrne medale wywalczyła Austria, a podium uzupełniła Norwegia, która w walce o trzecie miejsce pokonała Francja.
Na starcie stanęło 15 drużyn. Drużynówka rozgrywana jest systemem pucharowym. Każde starcie składa się z czterech przejazdów slalomu równoległego. Udział biorą dwie kobiety i dwóch mężczyzn z tego samego kraju. W przypadku remisu 2-2 o awansie decyduje suma czasów najlepszego zawodnika i najlepszej zawodniczki.
Do ostatniej alpejskiej konkurencji w Pekinie zakwalifikowała się również ekipa Polski. Trenerzy zgłosili do zawodów Marynę Gąsienicę-Daniel, Magdalenę Łuczak, Zuzannę Czapską, Michała Jasiczka i Pawła Pyjasa.
W 1/8 finału „Biało-czerwoni” rywalizowali z Norwegią. Gąsienica-Daniel pokonała Marię Therese Tviberg, następnie od Jasiczka lepszy okazał się Timon Haugan, a drugi punkt dla Skandynawów zdobyła Thea Louise Stjernesund.
O awansie zdecydował czwarty wyścig. Pyjas dojechał do mety, co nie udało się jego rywalowi, Fabianowi Wilkensowi Solheimowi. Polak wygrał jednak ze zbyt słabym czasem, by przy łącznym remisie 2-2 zapewnić drużynie awans do ćwierćfinału. W najlepszej ósemce znalazła się Norwegia.
Do dalszej rywalizacji awansowały ponadto Słowenia, Francja, Włochy, Stany Zjednoczone, Niemcy oraz Szwajcaria.
Ćwierćfinały rozpoczęły się od planowanego zwycięstwa Austrii nad Słowenią. W drugiej parze Francja niespodziewanie uległa Norwegii. W swoich parach przegrali faworyzowani reprezentanci „Trójkolorowych” Tessa Worley i Mathieu Faivre. Lepszy czas zdecydował o awansie wcześniejszych pogromców Polaków.
Startujący w silnym składzie, z dwukrotną medalistką obecnych igrzyska Federicą Brignone na czele, Włosi nie sprostali Amerykanom (1-3). Swój przejazd wygrała jedynie Marta Bassino. Co ciekawe, rywalizowała wówczas z Mikaelą Shiffrin. W ostatniej parze Niemcy mimo remisu 2-2 wyeliminowali Szwajcarię. Punkty dla naszych zachodnich sąsiadów zdobyli Alexander Schmid i Lena Dürr.
Pierwszy półfinał zakończył się awansem Austrii po pokonaniu Norwegii. Swoje przejazdy wygrali Stefan Brennsteiner i Katharina Liensberger. O miejscu w finale zdecydowała rywalizacji mistrza olimpijskiego w kombinacji Johannesa Strolza (Austria) z Solheimem. Pierwszy do mety dojechał Norweg, ale nie był wystarczająco szybki i wraz z resztą ekipy musiał zadowolić się miejscem w „małym finale”.
W rywalizacji USA z Niemcami (1-3) jedynie River Radamus zdobył punkt dla ekipy z Ameryki Północnej. Po raz kolejny swój przejazd przegrała Shiffrin. Triumf Schmida nad Tommy’m Fordem przypieczętował awans Niemiec do finału.
Radamus wspólnie z koleżanką z reprezentacji Paulą Moltzan wywalczyli dwa punkty dla Stanów Zjednoczonych w starciu o brąz. Gorsza od Stjernesund okazała się Shiffrin, a po zsumowaniu czasów było jasne, że chyba największa obecnie gwiazda światowego narciarstwa alpejskiego wyjedzie z igrzysk bez medalu. Norwegia obroniła tym samym olimpijski brąz w konkurencji drużynowej sprzed czterech lat.
Lepszy czas zdecydował również o złotym medalu dla Austrii i srebrze dla Niemiec. Po zwycięstwie Dürr nad Kathariną Truppe (Austria) w kolejnych przejazdach triumfowali Brennsteiner i Liensberger. Czwarty pojedynek zakończył się triumfem Schmida, jednak to rywale byli szybsi w łącznej klasyfikacji.
Polska została sklasyfikowana na 10. miejscu.
Start drużyn mieszanych zakończył rywalizację w narciarstwie alpejskim na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. Wśród mężczyzn po dwa zwycięstwa zanotowały reprezentacje Austrii i Szwajcarii, jedno złoto wywalczyła Francja. U pań trzykrotnie na najwyższym stopniu podium stawały Szwajcarki, po razie triumfowała Słowacja oraz Szwecja.
1. Austria (Katharina Huber, Katharina Liensberger, Katharina Truppe, Stefan Brennsteiner, Michael Matt, Johannes Strolz), 2. Niemcy (Emma Aicher, Lena Dürr, Julian Rauchfuß, Alexander Schmid, Linus Straßer), 3. Norwegia (Mina Fürst Holtmann, Thea Louise Stjernesund, Maria Therese Tviberg, Timon Haugan,Fabian Wilkens Solheim, Rasmus Windingstad), 4. Stany Zjednoczone (AJ Hurt, Paula Moltzan, Mikaela Shiffrin, Tommy Ford, River Radamus, Luke Winters).
Facebook
Twitter
Google+
YouTube
RSS