Piłka nożna

Boisko w kształcie trapezu na argentyńskiej prowincji

Boisko w kształcie trapezu na argentyńskiej prowincji

Stadion lokalnego klubu Liniers, mającego swoją siedzibę na prowincji Buenos Aires, może śmiało kandydować do miana największej osobliwości na piłkarskiej mapie świata. Jest tak niewymiarowy, że z lotu ptaka przypomina trapez, a nie przepisowy prostokąt. Trudno znaleźć linie, które stykają się ze sobą pod kątem prostym. Federacja zagroziła jego zamknięciem, dlatego jeszcze w tym roku mają zakończyć się prace modernizacyjne.

Club Social y Deportivo Liniers występuje na piątym poziomie argentyńskim rozgrywek (Primera D Metropolitana). Od trzydziestu lat swoje domowe spotkania rozgrywa na położonym w mieście San Justo Estadio Juan Antonio Arias. Jego trybuny mogą pomieścić nawet do pięciu tysięcy widzów.

Władze klubu wiedziały o problemie z wymiarami stadionu, ale długo nie dostrzegało go szefostwo krajowej federacji. Prezes Marcelo Gomez tłumaczył się, że w 1987 roku robotnikom wyznaczającym boisko brakowało specjalistycznego sprzętu. Dopiero po wrześniowym meczu z Victorino uznano, że obiekt wymaga natychmiastowego remontu. Stało się tak po dokładnym obejrzeniu zdjęć satelitarnych dostępnych dzięki serwisowi internetowemu Google Maps.

Nietypowy wygląd obiektu wykorzystywali piłkarze miejscowego klubu. Jeden z byłych zawodników, Silvio Fuentes, wspominał, że zostawał często po treningach, by ćwiczyć bezpośrednie uderzenia na bramkę z rzutów rożnych. Potem pięciokrotnie trafił w ten sposób w oficjalnych meczach. Takie trafienia noszą w Ameryce Południowej nazwę „goli olimpijskich”.

CSD Liniares dostał 90 dni na doprowadzenie stadionu do klasycznego wyglądu. Według ustaleń argentyńskiego związku linie bramkowe muszą zostać przesunięte aż o sześć metrów.

Na stadion wjechały już buldożery, do 15 grudnia wszelkie problemy muszą zostać rozwiązane. W przeciwnym wypadku obiekt zostanie zamknięty do odwołania.

Klub na jednym z portali społecznościowych prezentuje stan prac na stadionie:

Przepisy FIFA stanowią, że boisko piłkarskie musi mieć kształt prostokąta. Długość linii bocznej musi być większa niż linii bramkowej. Wymiary ustalone są na 105 m x 68 m.

Kliknij, aby dodać komentarz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Piłka nożna

Więcej w Piłka nożna