Pekin 2022

Ciao, Italia! Igrzyska w Pekinie zakończone

Ciao, Italia! Igrzyska w Pekinie zakończone

Na Stadionie Olimpijskim w Pekinie zgasł znicz olimpijski, co oznacza, że XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie oficjalnie przeszły do historii. Polską flagę podczas ceremonii zamknięcia niósł panczenista Piotr Michalski. Od 4 lutego ponad 2 800 sportowców uczestniczyło w 109 konkurencjach w siedmiu dyscyplinach sportowych. Na igrzyskach mogliśmy oglądać przedstawicieli 91 krajów. Za cztery lata narciarze, łyżwiarze, hokeiści, saneczkarze, bobsleiści, skeletoniści, curlerzy i snowboardziści o medale powalczą we Włoszech, gospodarzem imprezy w 2026 roku będą Mediolan i Cortina d’Ampezzo.

Podczas ceremonii zamknięcia złote, srebrne i brązowe medale odebrali najlepsi w biegach narciarskich w stylu dowolnym na dystansie 50 km wśród mężczyzn i 30 km wśród kobiet. Przypomnijmy, że triumfowali Therese Johaug (Norwegia) i Aleksandr Bolszunow (Rosyjski Komitet Olimpijski).

Chińscy organizatorzy zaprezentowali światu efektowną oprawę artystyczną. Jej reżyserem podobnie jak wcześniej ceremonii otwarcia był wybitny reżyser Zhang Yimou. Wysłuchaliśmy hymnów gospodarzy oraz Grecji i Włoch (gospodarza zimowych igrzysk 2026).

Z masztu ściągnięto flagę olimpijską, a następnie przekazano ją przedstawicielom Mediolanu oraz Cortina d’Ampezzo. Zaprezentowano spot i logo imprezy za cztery lata.

Przemówienia do wygłosili przewodniczący komitetu organizacyjnego igrzysk w Pekinie Cai Qi oraz stojący na czele Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach. Ten ostatni oficjalnie zamknął Igrzyska Olimpijskie.

XXV Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbędą się od 6 do 22 lutego w Mediolanie i Cortina d’Ampezzo. Włosi zostali wybrani organizatorami w czerwcu 2019 roku pokonując kandydaturę Sztokholmu i Åre.

Cortina d’Ampezzo gościła już uczestników zimowych igrzysk w 1956 roku. Dla polskich kibiców to wyjątkowa impreza, ponieważ za sprawą Franciszka Gąsienicy Gronia zdobyliśmy wówczas pierwszy w historii medal olimpijski w sportach zimowych. Nasz reprezentant wywalczył brązowy krążek w kombinacji norweskiej.

Olimpijska rywalizacja za cztery lata zostanie rozegrana na wielu obiektach znanych kibicom z zawodów Pucharu Świata. W Predazzo i Lago di Tesero o medale będą walczyć skoczkowie i biegacze narciarscy oraz kombinatorzy norwescy. Anterselva ugości biathlonistów. Na trasach w Bormio i Cortina d’Ampezzo wystartują narciarze alpejscy.

W Mediolanie odbędą się zawody w większości sportów halowych, w tym hokeju na lodzie, łyżwiarstwie figurowym i short tracku. Z kolei panczeniści będą rywalizować na torze w Baselga di Piné.

Ceremonię otwarcia zaplanowano na legendarnym stadionie piłkarskim San Siro w Mediolanie. Ciekawostką jest, że zamknięcie igrzysk ma się odbyć w rzymskim amfiteatrze w Weronie (Arena di Verona), który powstał w I wieku naszej ery.

Nową dyscypliną na igrzyskach w 2026 roku będzie skialpinizm, połączenie wspinaczki, zjazdu i podchodzenia narciarskiego.

O organizację zimowych igrzysk 2030 ubiegają się Salt Lake City (Stany Zjednoczone), Sapporo (Japonia), Vancouver (Kanada) oraz Barcelona wraz z Pirenejami (Hiszpania). Gospodarza imprezy za osiem lat poznamy w 2023 roku.

Na naszym portalu w najbliższych dniach będzie podsumowywać pekińskie igrzyska. Przyjrzymy się bliżej dokonaniom poszczególnych reprezentacji według klucza geograficznego. Prześledzimy wyczyny Polaków, nie tylko tych, którzy do stolicy Chin udali się jako członkowie Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej.

Kliknij, aby dodać komentarz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w Pekin 2022