Piłka nożna

Czwarte miejsce przeznaczeniem Arsenalu?

Czwarte miejsce przeznaczeniem Arsenalu?

Arsenal w niedzielę pokonał Bournemouth (3-1) i po 13 kolejkach plasuje się na czwartej pozycji w tabeli. Dziennikarze jednego z angielskich portali wyliczyli, że od powstania Premier League „Kanonierzy” spędzili tam już 3,286 dni, czyli równe 9 lat.

Arsenal gra nieprzerwanie w Premier League od premierowego sezonu tych rozgrywek (1992/93). Angielską ekstraklasę opuścił po raz ostatni jeszcze przed wybuchem pierwszej wojny światowej (1913), gdy występował pod nazwą Woolwich Arsenal.

Od 1996 roku drużynę prowadzi Arsene Wenger, ale jeszcze za rządów jednego poprzednika, George’a Grahama, „The Gunners” skończyli ligę na czwartej pozycji.

Gdy Francuz przejął stery na Highbury nastąpiło pasmo sukcesów. Przez dziewięć sezonów jego podopieczni nie schodzili z podium, zdobywając po drodze trzy tytuły mistrzowskie (1998, 2002, 2004) oraz cztery Puchary Anglii.

facebook-some-things-never-change-1953b8

Załamanie przyszło w 2006 roku, gdy Arsenal skończył za plecami Chelsea, Man United i Liverpoolu. Odtąd czwarte miejsce miało stać się prawdziwym przekleństwem londyńczyków. Przez ostatnich 11 sezonów kończyli tam rozgrywki aż sześciokrotnie. Nie schodzili co prawda poniżej tego poziomu, regularnie kwalifikując się do Champions League, ale nie mogło to zaspokoić ambicji kibiców. W zdobyciu mistrzostwa nie pomogła nawet przeprowadzka w 2007 roku na nowy stadion Emirates.

cewpnoaw8ayy7gr

Fani oskarżali władze klubu o brak aspiracji, minimalizm i niechęć do wzmacniania drużyny głośnymi nazwiskami. Wengerowi wytykano błędy taktyczne oraz złe ustawienie na boisku. Ostatnie dwa sezony to miejsca 3. i 2., ale obecna sytuacja w PL znów przypomniała wszystkim o feralnej lokacie tuż za podium.

bmuyzuzciaawm4n

Uaktywnili się twórcy memów, nazywający czwartą pozycję „naturalnym miejscem” i „własnością” Arsenalu, a także przypominający, że w tym roku „The Gunners” zajmowali tę pozycję nawet w Dzień Świstaka.

9517ad58-73d3-48f0-b4e9-1b2fcff3edc3

Straty nie są na razie zbyt dotkliwe. Arsenal ma 28 punktów, podczas gdy prowadząca Chelsea 31. Po 30 zgromadziły do tej pory Liverpool oraz Manchester City. Cztery oczka za „Kanonierami” jest ich lokalny rywal, Tottenham.

Kliknij, aby dodać komentarz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Piłka nożna

Więcej w Piłka nożna