De Rossi ratuje skórę Buffonowi

Reprezentacja Włoch była bliska porażki z Hiszpanią w meczu eliminacyjnym do najbliższych mistrzostw świata. W Turynie gospodarze przegrywali po fatalnym błędzie Gianluigiego Buffona i bramce Vitolo. Osiem minut przed końcem strzałem z rzutu karnego punkt zapewnił Italii Daniele De Rossi.

Eliminacje MŚ 2018 Włosi rozpoczęli od wyjazdowego zwycięstwa nad Izraelem (3-1), natomiast mistrzowie Europy z 2008 i 2012 u siebie rozbili Liechtenstein (8-0).

Pierwsza połowa zakończyła się wynikiem bezbramkowym, ale toczona w szybkim tempie gra mogła się podobać. Hiszpania była częściej przy piłce, Włosi bronili się mądrze i uważnie.

Już po pół godzinie trenerzy musieli dokonać zmian w składach. Kontuzjowanego Jordiego Albę zastąpił Nacho, a za Riccardo Montolivo, który musiał zejść w wyniku starcia z Sergio Ramosem na murawie pojawił się Giacomo Bonaventura.

Najlepszą sytuację do zdobycia pierwszej bramki miał Gerard Pique w 25. minucie. Centrowali David Silva, a później Dani Carvajal, główą zgrywał Ramos, ale Buffon z sześciu metrów nie dał się zaskoczyć.

Po zmianie stron obraz gry się nie zmienił. Wreszcie 55. minuta – feralna dla rozgrywającego 164. spotkanie w narodowych barwach Buffona. Sergio Busquets prostopadle podawał do Vitolo. Przy piłce na linii pola karnego szybszy był jednak golkiper. Wydawało się, że z łatwością oddali niebezpieczeństwo, ale Włoch spudłował. Vitolo nie miał problemu z trafieniem do pustej bramki.

Gospodarze zostali zmuszeni do odważniejszej gry ofensywnej. Trener Ventura wprowadził do gry Ciro Immobile i Andreę Belottiego. Ten pierwszy w 65. minucie był bliski wyrównania. W odpowiedzi na 2-0 mógł podwyższyć Vitolo, ale tym razem przestrzelił.

wlochy-hiszpania-de-rossi

“Squadra Azzurra” nie poddała się i w 81. minucie po faulu Ramosa na Ederze sędzia Felix Brych podyktował jedenastkę. Bez problemów wykorzystał ją Daniele De Rossi.

Poniżej skrót spotkania:

W czwartkowy wieczór w Europie rozegrano jeszcze osiem innych spotkań eMŚ. W Wiedniu i Konyi rywalizowali ze sobą finaliści Euro 2016. Austria podzieliła się punktami z Walią, a Turcja z Ukrainą (po 2-2).

Ogromne emocje towarzyszyły końcówce meczu Islandii z Finlandią. Ćwierćfinaliści turnieju we Francji przegrywali 1-2, nie strzelili karnego, ale już po regulaminowym czasie drugiej połowy udało im się zdobyć dwa gole. Do szaleństwa kibiców w Reykjaviku doprowadził w 96. minucie Ragnar Sigurdsson.