Koszykówka

Eksplozja formy i 70 punktów Devina Bookera

Tego absolutnie nikt się nie spodziewał. Zaledwie 20-letni Devin Booker z Phoenix Suns w meczu przeciwko Boston Celtics (120-130) jako szósty zawodnik w historii NBA rzucił 70 punktów. To najlepszy indywidualny wynik w lidze od ponad 11 lat. Stał się przy tym najmłodszym graczem, któremu udało się przekroczyć liczbę 60 punktów w jednym spotkaniu.

Młody zawodnik „Słońc” dołączył do jednego z najbardziej elitarnych gron w NBA. Przed nim co najmniej 70 punktów rzucali tylko Wilt Chamberlain, Kobe Bryant, David Thompson, Elgin Baylor oraz David Robinson. Rekord kariery Michaela Jordana wynosił „zaledwie” 69 oczek. Booker zapisał się jednocześnie w historii swojego klubu, poprawiając punktowe osiągnięcie Toma Chambersa z 1990 roku.

Tak na wyczyn absolwenta uczelni Kentucky zareagowali byli i obecni gwiazdorzy NBA:

Devin to syn byłego zawodnika Rockets, Nuggets i Warriors Melvina Bookera. Do NBA trafił w 2015 roku. Suns wybrali go w drafcie z numerem 13. Pierwszy sezon był udany, zakończył się wyborem do najlepszej piątki debiutantów, ze średnią 13.8 pkt.

Obecne rozgrywki, podobnie jak poprzednie, nie przebiegają pomyślnie dla ekipy z Phoenix. Znów nie będzie jej w play-offach, a po porażce z Celtics legitymuje się bilansem 22-51. Na Zachodzie słabsi są tylko Los Angeles Lakers. Pocieszeniem dla fanów z Arizony jest odważne stawianie na młodzież. W niedawnym spotkaniu z Brooklyn Nets Phoenix miało najmłodszą piątkę w historii (średnia wieku 21 lat i 14 dni).

Booker jest liderem Suns, w tym sezonie już kilka razy przekraczał 30 punktów w meczu. Już na początku roku zapisał się w annałach NBA, notując serię 16 meczów z co najmniej 20-punktową zdobyczą. Dla porównania LeBron James w sezonie 2004/05 zakończył swoje popisy na 15 spotkaniach.

Prawdziwy popis dał dopiero w TD Garden. Przebywał na parkiecie dokładnie 44 minuty i 58 sekund. Z gry trafił 21 z 40 prób, czterokrotnie rzucał celnie za trzy. Był niemal bezbłędny z linii rzutów wolnych (24/26).

Oto Devin Booker i jego show w Bostonie:

Do przerwy w jego dorobku było 19 punktów. Wystrzelił w trzeciej kwarcie (23), a w czwartej jeszcze się poprawił (28). W uzyskaniu rekordowego wyniku 20-latkowi pomógł jego trener, Earl Watson. Nakazał swoi podopiecznym celowi faulowanie rywali, by drugoroczniak miał jak najwięcej okazji do celnych rzutów. Wykorzystał też wszystkie dostępne przerwy na żądanie.

Do 70 punktów Booker dołożył 8 zbiórek, 6 asyst, 3 przechwyty i 1 blok. Występ w Bostonie nie tylko on zapamięta na długo, ale również cały świat koszykówki.