FC Barcelona lepsza od Atletico

FC Barcelona wygrała 1:0 z Atletico Madryt w wyjazdowym meczu 16. kolejki La Liga. Zwycięską bramkę zdobył w 22. minucie Ousmane Dembele. Robert Lewandowski nie zagrał w tym spotkaniu z powodu zawieszenia.

FC Barcelona 2023 rok zakończyła w nie najlepszych nastrojach. Po serii pięciu ligowych wygranych z rzędu – 3:0 z Villarreal, 4:0 z Athletikiem, 1:0 z Valencią, 2:0 z Almerią i 2:1 z Osasuną – która pozwoliła objąć jej prowadzenie w ligowej tabeli, w ostatnim grudniowym meczu tylko zremisowała 1:1 z Espanyolem. Jej potknięcie wykorzystał Real Madryt, który wygrał swoje spotkanie i zrównał się z nią punktami.

Atletico zajmowało czwarte miejsce w tabeli, ale miało na koncie 11 punktów mniej od „Dumy Katalonii”. W ostatnim czasie drużyna Diego Simeone w ligowych spotkaniach spisywała się ze zmiennym skutkiem, choć w ostatnim z nich zapisała na swoje konto trzy punkty, pokonując 2:0 u siebie Elche. Biorąc pod uwagę również rozgrywki Copa del Rey, może obecnie pochwalić się czterema zwycięstwami z rzędu.

Mimo braku Lewandowskiego to przez pierwsze pół godziny gra na Wanda Metropolitano toczyła się pod dyktando gości. W 22. minucie rajd środkiem boiska przeprowadził Pedri. Hiszpan zagrał piłkę do Gaviego, ten do Ousmane Dembele, który płaskim strzałem pokonał Jana Oblaka. Po okresie dominacji „Dumy Katalonii” w kolejnych minutach zostali zepchnięci na własną połowę.

W ostatnim kwadransie Atletico oddało całą serię groźnych uderzeń. Najpierw w boczną siatkę trafił Marcos Llorente, potem bardzo bliski był Jose Maria Gimenez, który główkował tuż obok słupka. W 43. minucie świetną interwencją po strzale Antoine’a Griezmanna popisał się Marc-Andre ter Stegen.

W drugiej odsłonie nadal przewagę mieli gospodarze, lecz nie kreowali już tak niebezpiecznych akcji. Za to kilka razy podwyższyć na 0:2 mógł Dembele. Francuz dwa razy został jednak zablokowany przez Stefana Savicia, a raz uderzył obok słupka. W 73. minucie do siatki trafił Ferran Torres, ale był na spalonym.

W doliczonym czasie gry zaiskrzyło pomiędzy Saviciem a Torresem. Obaj zostali ukarani bezpośrednimi czerwonymi kartkami. W 95. minucie gracze Simeone mieli piłkę meczową. Ronald Araujo wybił futbolówkę z linii bramkowej po strzale Griezmanna. Barcelona dowiozła korzystny wynik do końca. Wygrana dała drużynie Xaviego trzy punktową przewagę nad Realem Madryt.

Atletico pozostało na piątym miejscu z szansą, że spadnie jeszcze niżej, jeśli poniedziałkowy mecz wygra Athletic Bilbao.