Hokej

Fińskie Lwy pokonały rosyjskiego niedźwiedzia

Fińskie Lwy pokonały rosyjskiego niedźwiedzia

Hokeiści reprezentacji Finlandii zdobyli pierwszy w swojej historii złoty medal Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Turniej w Pekinie zakończył się ich finałowym triumfem nad ekipą Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego 2-1 (0-1, 1-0, 1-0). Przypomnijmy, że na trzecim miejscu podium stanęli Słowacy.

Finowie i Rosjanie od początku tegorocznych igrzysk spisywali się znakomicie. Obie reprezentacje wygrały swoje grupy. Ekipa Suomi pokonała następnie Szwajcarię i Słowację , a reprezentacja Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego zwyciężyła w spotkaniach z Danią i Szwecją.

Finałowe spotkanie lepiej rozpoczęli podopieczni Aleksieja Żamnowa. Potrzebowali zaledwie 18 sekund, by wykorzystać grę w przewadze po tym jak na ławce kar musiał usiąść fiński napastnik Hannes Björninen. Drogę do bramki bronionej przez Harriego Säteriego znalazł Michaił Grigorienko. 27-letni hokeista CSKA Moskwa walczył o swój drugi złoty medal olimpijski, gdyż cztery lata temu był w składzie, który zwyciężył w Pjongczangu.

Finowie nie zamierzali rezygnować z walki i w drugiej tercji przystąpili do ataku. Zaledwie po trzech minutach i 28 sekundach tej części wyrównał grający w lidze rosyjskiej Ville Pokka. Spotkanie było bardzo wyrównane, oba zespoły oddawały podobną liczbę strzałów. Nie było wielu kar, co powodowało, że żadna z drużyn nie uzyskała przewagi.

Decydujący moment batalii o złoto miał miejsce już w 31 sekund po rozpoczęciu gry w trzeciej tercji. Na bramkę silnie uderzał Marko Anttila, a tor lotu krążka w odpowiedniej chwili zmienił Björninen. To zmyliło rosyjskiego golkipera i wyprowadziło Finlandię na prowadzenie 2-1.

Do końca meczu reprezentacja Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego prowadziła grę, ale paradoksalnie to rywale częściej strzelali na bramkę. Nie pomogło jej nawet ściągnięcie golkipera w 60. minucie. Finowie nie podwyższyli wyniku, ale po ostatniej syrenie mogli wybuchnąć z radość i świętować największy sukces w historii hokeja na lodzie w ich kraju.

Finlandia gra nieprzerwanie na olimpijskim turnieju hokeistów od 1960 roku. Wcześniej wywalczyła dwa srebrne (Calgary 1988 i Turyn 2006) oraz cztery brązowe medale (Lillehammer 1994, Nagano 1998, Vancouver 2010 i Soczi 2014).

Najlepszym zawodnikiem turnieju olimpijskiego został wybrany 17-letni Słowak Juraj Slafkovský. W drużynie gwiazd znaleźli się ponadto Finowie Mikko Lehtonen i Sakari Manninen, Rosjanin Jegor Jakowlew oraz Szwed Lucas Wallmark.

Klasyfikacja końcowa turnieju olimpijskiego w hokeju na lodzie mężczyzn: 1. Finlandia, 2. Rosyjski Komitet Olimpijski, 3. Słowacja, 4. Szwecja, 5. Stany Zjednoczone, 6. Kanada, 7. Dania, 8. Szwajcaria, 9. Czechy, 10. Niemcy, 11. Łotwa, 12. Chiny

 

Kliknij, aby dodać komentarz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Hokej

Więcej w Hokej