Griezmann wprowadza Francję do finału Euro 2016

Cztery lata temu katem Niemców w półfinale ME był Mario Balotelli. W czwartkowy wieczór w Marsylii naszych zachodnich sąsiadów pogrążył Antoine Griezmann. Napastnik Atletico Madryt zdobył obie bramki dla Francji w wygranym 2-0 meczu półfinałowym.

Do meczu na Stade Velodrome aktualni mistrzowie świata przystąpili mocno osłabieni. Za kartki pauzuje Mats Hummels, kontuzje wykluczyły z gry Samiego Khedirę oraz Mario Gomeza. „Trójkolorowi” rozpoczęli w najsilniejszym składzie.

Obie drużyny od początku ruszyły do ataku. Pierwsi doskonałą okazję stworzyli sobie gospodarze. Po dwójkowej akcji z Blaise’m Matuidim Griezmann strzelał na bramkę, ale Manuel Neuer nie dał się zaskoczyć. W odpowiedzi w dobrej sytuacji znalazł się Thomas Mueller, a po chwili uderzenie Emre Cana obronił Hugo Lloris.

Później kontrolę na boiskowymi wydarzeniami przejęli podopieczni Joachima Loewa. Grali atakiem pozycyjnym, a rywale nastawili się na kontry. Z dystansu uderzał Bastian Schweinsteiger, jednak Lloris znów był na posterunku. Okazje mieli Mueller i Joshua Kimmich. „Trójkolorowi” zagrażali Neuerowi z rzutów wolnych oraz po szybkich akcjach Griezmanna i Dimitri Payeta. Bramkę mogli zdobyć w 43. minucie, gdy po błędzie Jerome’a Boatenga piłkę przejął Olivier Giroud. Napastnik Arsenalu w ostatniej chwili został jednak zablokowany przez Benedikta Hoewedesa.

Gdy wydawało się, że do przerwy wynik nie ulegnie zmianie, za zagranie ręką przez Schweinsteigera we własnym polu sędzia podyktował jedenastkę dla Francji. Wykorzystał ją Griezmann, który zdobył już piątego gola na Euro 2016.

Gospodarze turnieju tuż po wznowieniu gry mogli podwyższyć na 2-0, ale biegnący na bramkę Giroud został zatrzymany przez Jerome’a Boatenga. Niemcy musieli atakować, byli jednak nieskuteczni, na dodatek stracili kontuzjowanego Boatenga. Joachim Loew, by wzmocnić ofensywę, wpuścił Mario Goetzego.

W 72. minucie Francja zdobyła drugiego gola. Niefrasobliwie we własnej szesnastce zachowali się niemieccy obrońcy. Stracili piłkę, którą przejął Pogba. Po ograniu Shkodrana Mustafiego zacentrował przed bramkę, a tam niepewnie interweniował Neuer. Futbolówka spadła pod nogi Griezmanna, który znalazł drogę do siatki.

Mistrzowie świata mieli jeszcze ponad kwadrans na doprowadzenie do dogrywki. Brakowało im jednak szczęścia i zimnej krwi. Chwilę po utracie bramki w słupek trafił Joshua Kimmich. Niecelnie strzelał z wolnego Julian Draxler. Jeszcze w doliczonym czasie gry Lloris kapitalnie obronił uderzenie głową, a Goetze nie trafił z bliska.

Niemcy kończą Euro z trzema straconymi bramkami, w tych dwoma z rzutów karnych. Francja zagra o trzecie w historii mistrzostwo Starego Kontynentu i będzie faworytem niedzielnego starcia z Portugalią. Obie reprezentacje na Euro po raz ostatni spotkały się w 2000 roku. Wówczas w półfinale po złotym golu z karnego Zinedine’a Zidane’a w dogrywce wygrali „Trójkolorowi”.