Katalońska remontada na szóstkę

Camp Nou zapamięta środowe spotkanie z PSG na długie lata. Barcelona musiała odrobić czterobramkową stratę z Paryża, by awansować do ćwierćfinału Champions League. Przy stanie 3-0 straciła gola i goście byli jedną nogą w następnej fazie. Fenomenalny finisz odwrócił sytuację i dzięki zwycięstwu 6-1 to Katalończycy weszli do najlepszej óśemki rozgrywek.

Porażka 0-4 na Parc des Princes była największym blamażem „Dumy Katalonii” w Lidze Mistrzów od kwietnia 2013, gdy w takim samym stosunku rozbił ją Bayern. Od tego czasu zawodnicy Luisa Enrique wygrali jednak pięć kolejnych meczów z bilansem bramkowym 15-3. PSG również spisuje się ostatnio wyśmienicie, a dowodem na to wysoka wygrana z Marsylią (5-1).

Na ławce rezerwowych gości usiadł Grzegorz Krychowiak. Reprezentant Polski w doliczonym czasie gry drugiej połowy zmienił Thomasa Meuniera.

Piłkarze Barcelony musieli zaatakować z całych sił od pierwszego gwizdka Deniza Aytekina i bez chwili zawahania zabrali się do roboty. Już w trzeciej minucie Luis Suarez cieszył się z trzeciej bramki w bieżącej edycji LM. Urugwajczyk wykazał się sporym sprytem w polu karnym, ubiegł Kevina Trappa, celnie uderzając głową. Sporo niefrasobliwości pokazali przy tym zdenerwowani obrońcy PSG.

Mocne otwarcie gospodarzy nie mogło dziwić. Już po kwadransie dwóch graczy PSG miało na koncie żółte kartki. Szansę z wolnego miał Leo Messi. Neymar zakręcił futbolówką sprzed pola karnego, ale minimalnie chybił. Nad poprzeczką uderzał Andres Iniesta. W bramce mistrzów Francji dobrze spisywał się Trapp, jego pewne interwencje wybijały z rytmu atakujących Katalończyków.

Niemiec nie mógł jednak wiele pomóc w 40. minucie. Suarez zagrał w tempo do Iniesty, który przy końcowej linii popisał się efektowną piętką. Piłka niefortunnie trafiła w Layvina Kurzawę i wpadła do siatki. Barca odrobiła w tym momencie połowę strat.

Spora przewaga Barcy:

Ofensywa „Blaugrany” ruszyła z kopyta od 46. minuty i bardzo szybko efektem tych działań był rzut karny. Arbiter po chwili wahania podyktował go za faul Meuniera na Neymarze. Z 11 metrów nie do obrony uderzył Messi i zrobiło się już 3-0.

Chwilę po tej bramce Meunier mógł się zrehabilitować i zaliczyć asystę. Po podaniu Belga Edinson Cavani trafił tylko w słupek. Goście musieli skończyć z kurczowym trzymaniem się defensywy i zmienić styl. Sygnał dał trener, który zmienił Lucasa Mourę na Angela di Marię. Bramkę przyniosła akcja z 62. minuty. Po dośrodkowaniu nadbiegający na 11 metr Cavani dostał zagranie od Kurzawy i mocnym uderzeniem pod poprzeczką zmusił do kapitulacji Marca-Andre ter Stegena.

Cavani złapał klątwę Camp Nou:

Urugwajczyk złapał odpowiedni rytm na Camp Nou. W 64. minucie znalazł się w sytuacji sam na sam z bramkarzem Barcelony, ale trafił w jego nogę. Gospodarze mogli odpowiedzieć za sprawą wprowadzonego za Iniestę Ardy Turana. Strzał Turka z linii bramkowej wybili obrońcy. Ten sam zawodnik w 77. minucie w kolejnej dobrej sytuacji przerzucił piłkę nad poprzeczką.

Ekscytujące rzeczy działy się w końcówce. W 88. minucie przypomniał o sobie Neymar. Z wolnego trafił prosto w okienko bramki PSG. Następna akcja gospodarzy zakończyła się natomiast drugim w tym spotkaniu rzutem karnym. Aytekin uznał, że Marquinhos nieprzepisowo zatrzymywał Suareza. Neymar nie zmarnował okazji, podwyższając na 5-1. Tylko jednej bramki brakowało do awansu Katalończykom.

W 92. minucie Trapp nie dał się pokonać Suarezowi. Z wolnego źle zagrał Messi. W piątej doliczonej minucie wszystkie wysiłki gości zostały ostatecznie zaprzepaszczone. Po kolejnej centrze piłka trafiła na szósty metr do Sergiego Roberto, który wyskoczył zza obrońców i lobem pokonał bramkarza.