Messi uratował jubileusz Luisa Enrique

Bramka Messiego w 90. minucie pozwoliła Barcelonie zremisować wyjazdowe spotkanie z Villarrealem (1-1). Na El Madrigal po raz 150. piłkarzy z Katalonii prowadził Luis Enrique. Strata punktów oznacza, że jego podopieczni pozostaną na trzecim miejscu w tabeli.

Statystyka 149 meczów Luisa Enrique na ławce Barcelony (źródło: Sport):

Katalończycy w lidze nie przegrali od 2 października. W czwartek ponieśli natomiast porażkę w Pucharze Króla z Athletikiem Bilbao (1-2). Villarreal również nie poradził sobie ze swoim rywalem w Copa del Rey, w grudniu natomiast dobrze spisywał się w Primera Division. Wygrał z Atletico i Sportingiem Gijon, co pozwoliło zadomowić się podopiecznym Frana Escriby w czołówce.

Goście już w pierwszych minutach spotkania uzyskali sporą przewagę, nie potrafili natomiast udokumentować jej strzeleniem gola. Próbowali Messi oraz Iniesta, a najlepszą sytuację zmarnował Neymar, który przegrał pojedynek sam na sam z Asenjo. Bramkarz Villarrealu miał sporo pracy, bronił też uderzenie Suareza.

W odpowiedzi Digne w ostatniej chwili zablokował Dos Santosa i prawdopodobnie zapobiegł utracie gola. Ter Stegen pokazał umiejętności w 19. minucie gdy sparował strzał Sansone. Raz jeszcze próbował Neymar, zabrakło kilku centymetrów. W końcówce pierwszej części Barcelonie brakowało jej , a najwieksze gwiazdy nie potrafiły wziąć gry na swoje barki. Messi główkował, ale strzał był za słaby na dobrze dysponowanego golkipera.

Przerwę lepiej wykorzystał Escriba. Szkoleniowiec zmotywował Villarreal tak skutecznie, że już po pięciu minutach gry Sansone pokonał Ter Stegena. Gospodarze umiejętnie przeprowadzili kontrę, Pato zagrywał w szesnastkę, a włoski napastnik precyzyjnym uderzeniem otworzył wynik spotkania.

Goście mogli szybko wyrównać, jednak po podaniu Messiego z wolnego Neymar strzelił prosto w golkipera. Był to sygnał do zdecydowanej ofensywy. Luis Enrique mógł się wściekać na swoich podopiecznych za brak dokładności, co prowokowało kontrataki. Przednią formę wzmocnili Denis Suarez i Arda Turan. Kwadrans przed końcem Messi trafił w słupek, a chwilę wcześniej Bruno Soriano zagrał ręką we własnym polu karnym, ale sędzia Iglesias nie wskazał na 11 metr.

W końcówce większą aktywność zaczęli przejawiać Neymar i Suarez. Asenjo nie dał się pokonać po strzale Urugwajczyka z ostrego kąta. Emocje potęgowały kontrowersje związane z kolejnymi rękami – Mascherano oraz B.Soriano.

Wreszcie nadeszła 90. minuta i sprawy w swoje ręce, a właściwie nogi, wziął Messi. Faulowany przed szesnastką, sam wykonał wolnego, uderzając w samo okienko nie dał szans stojącemu nieruchomo bramkarzowi.

W 94. minucie Argentyńczyk został jeszcze sfaulowany przez Jaume Costę, co poskutkowało drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartką dla defensora.

Villarreal CF – FC Barcelona 1-1 (0-0)

Nicola Sansone 49 – Lionel Messi 90

Messi strzelił 13. gola w sezonie, jednak dało to jego ekipie wygranej i powrotu na pozycję wicelidera. Barcelona do prowadzącego Realu traci pięć punktów, poprzedzająca ją bezpośrednio Sevilla zgromadziła o jedno oczko więcej.