Piłka nożna

Niekończący się pech Ilkaya Gundogana

Niekończący się pech Ilkaya Gundogana

Problemy zdrowotne przeszkodziły Ilkayowi Gundoganowi w występach z reprezentacją Niemiec na dwóch wielkich turniejach. Gdy wydawało się, że w Man City zła passa minie, to gruchnęła wiadomość o koniecznej operacji i kolejnej kilkumiesięcznej przerwie w grze.

Kariera 26-latka to prawdziwa sinusoida i na przemian dobra gra, a potem dłuższy przymusowy odpoczynek. Dwie bramki w wygranym spotkaniu z Barceloną, pierwsza jedenastka u Pepa Guardioli i Joachima Loewa w kadrze – to wszystko skończyło się wraz ze starciem z Nordinem Amrabatem w pierwszej połowie spotkania z Watfordem.

Klubowi lekarze z Etihad Stadium potwierdzili właśnie, że Gundogan zerwał więzadło krzyżowe przednie w prawym kolanie. Konieczna będzie operacja. Pierwsze diagnozy mówią o półrocznej absencji, co oznacza, że w tym sezonie nie zobaczymy już 26-latka na boisku.

To trudny czas dla piłkarza i bardzo zła wiadomość. Będziemy musieli długo czekać na jego powrót, jednak zdrowie jest najważniejsze – odniósł się Guardiola do kontuzji swego podopiecznego.

Słowa wsparcia dla kolegi z drużyny zamieścili już na Twitterze Pablo Zabaleta i Leroy Sane.

Historia kontuzji piłkarza jest bogata. Problemy jednej z ówczesnych gwiazd Borussii Dortmund zaczęły się latem 2013 roku. W sparingu reprezentacji z Paragwajem Gundogan doznał kontuzji pleców. Początkowo wydawało się, że wróci na boisko po kilku tygodniach. Zawodnik wciąż jednak odczuwał ból, a rehabilitacja nie przynosiła zadowalających rezultatów.

Niemieckie bulwarówki w pewnym momencie informowały nawet, że może to oznaczać koniec kariery utalentowanego pomocnika. Ostatecznie uraz wyeliminował go z wyjazdu na mundial w Brazylii, a na murawie pojawił się dopiero 18 października 2014 roku.

W kwalifikacjach do Euro 2016 Gundogan znów mógł liczyć na miejsce w kadrze, zdobył dwie bramki i mógł być niemal pewien miejsca w ekipie na turniej finałowy. Pech dopadł go pod koniec kwietnia tego roku. Zwichnięcie rzepki w kolanie oznaczało dłuższą pauzę, absencję na ME, a pod znakiem zapytania stanął transfer do Premier League. City zdecydowali się wyłożyć w końcu 20 mln euro za piłkarza, ale jego debiut w nowym zespole był możliwy dopiero 14 września.

Bieżące rozgrywki Niemiec kończy więc prawdopodobnie z dorobkiem 16 spotkań w barwach „The Citizens” i pięciu zdobytych bramek.

Oto jego najlepsze akcje z tego sezonu:

Kliknij, aby dodać komentarz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w Piłka nożna