skoki narciarskie

Odrodzenie po igrzyskach, Żyła na podium w Lahti

Odrodzenie po igrzyskach, Żyła na podium w Lahti

Pierwsze zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich po zakończeniu igrzysk w Pekinie okazały się bardzo udane dla Piotra Żyły. Reprezentant Polski po raz pierwszy w tym sezonie stanął na podium. Zajął trzecie miejsce wyprzedzony przez Stefana Krafta (Austria) i Halvora Egnera Graneruda (Norwegia).

Skoczkowie po igrzyskach czas do drugiej połowy marca spędzą na terenie Finlandii, potem przeniosą się do Norwegii, gdzie w dniach 11-12 marca odbędą się mistrzostwa świata w lotach narciarskich.

Piątkowy konkurs odbyła się z udziałem 68 zawodników, w tym szóstki Polaków. Obok Piotra Żyły na starcie stanęli Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Stefan Hula, Paweł Wąsek i Kacper Juroszek.

Juroszek w pierwszej serii uzyskał 115 m, znacznie gorsze występy zanotowali Hula (102 m) i Wąsek (97,5 m). Dużo lepiej spisał się za to Kubacki, jednak 120,5 m dawało tylko czwartą lokatę. Trzecią lokatę po swoim skoku (120,5 m) zajmował Żyła. Do drugiej serii awansowali również Kubacki (120,5 m) i Stoch (118,5 m).

Na prowadzeniu cały czas utrzymywał się Austriak Ulrich Wohlgenannt, Na drugą pozycję wskoczył jego rodak Stefan Kraft (124,5 m). Trzeci – mimo najdłuższego skoku – był z kolei Niemiec Markus Eisenbichler (127 m). Gorzej zaprezentował się triumfator olimpijski z Pekinu, Marius Lindvik (Norwegia, 118,5 m). Halvor Egner Granerud (Norwegia) wskoczył na czwarte miejsce, dopiero siódmy był za to Japończyk Ryōyū Kobayashi.

Po pierwszej serii prowadził Wohlgenannt przed Kraftem i Eisenbichlerem. Żyła był szósty, Stoch 21., a Kubacki 25. Pozostali Polacy nie zdobyli punktów PŚ.

W drugiej części zawodów bardzo dobrze zaprezentował się Kubacki, którzy skoczył 124,5 m. Na prowadzenie wkrótce wyszedł Lindvik (127,5 m). Niestety, Stoch wylądował jedynie na 117 m i spadł o kilka pozycji w porównaniu z wynikiem po pierwszej serii.

Na pozycję lidera awansowali Szwajcar Gregor Deschwanden, po chwili Peter Prevc (Słowenia), wreszcie Kobayashi (127,5 m).

Znakomicie na skoczni Salpausselkä zaprezentował się w drugiej próbie Żyła. Polak uzyskał 129,5 m, wyprzedzał po kolei Karla Geigera (Niemcy), Jewgienija Klimowa (Rosja). Musiał co prawda uznać wyższość Graneruda (125,5 m), ale za naszym skoczkiem znaleźli się Eisenbichler i Wohlgenannt.

Zwycięstwo skokiem na 131 m zapewnił sobie Stefan Kraft. Austriak wygrał drugie pucharowe zawody w tym sezonie.

PŚ w Lahti (25 lutego): 1. Stefan Kraft (Austria), 2. Halvor Egner Granerud (Norwegia), 3. Piotr Żyła (Polska), 4. Markus Eisenbichler (Niemcy), 5. Karl Geiger (Niemcy), 6. Ulrich Wohlgenannt (Austria).

 

 

Kliknij, aby dodać komentarz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

skoki narciarskie

Więcej w skoki narciarskie