Piłka nożna

Olbrzymia popularność selekcjonera Islandii

Olbrzymia popularność selekcjonera Islandii

Islandia po wyeliminowaniu Anglii awansowała do ćwierćfinału Euro 2016. Jeszcze przed meczem w Nicei wielu obywateli z Wyspy Gejzerów znalazło szczególny sposób na uhonorowanie selekcjonera Larsa Lagerbacka.

Niemal 30 osób dopisało nazwisko szwedzkiego trenera na kartach do głosowania podczas niedzielnych wyborów prezydenta kraju. Oczywiście te głosy zostały zaklasyfikowane jako nieważne. Istotna jest jednak skala oddziaływania sukcesów piłkarskiej reprezentacji na społeczeństwo Islandii.

Islandzkie media informowały, że niektórzy z wyborców na kartach do głosowania pisali nawet rymowane wierszyki na temat trenera kadry. Co ciekawe, nazwisko selekcjonera umieszczali obywatele ze wszystkich okręgów wyborczych w kraju.

Lagerback pracuje w Islandii od 2011 roku. Jest to ogromnego postępu tamteszej reprezentacji, która szybko awansowała do barażów o MŚ 2014. Wówczas lepsza okazała się Chorwacja. Islandia pokazała pełnię swoich umiejętności w kwalifikacjach do Euro 2016, gdy wyprzedziła Turcję oraz Holandię. Na turnieju we Francji po wyjściu z grupy (zwycięstwo nad Austrią oraz remisy z Portugalią i Węgrami), pokonała Anglię i o półfinał zagra z Francją.

Od 2013 roku równorzędnym selekcjonerem jest rodowity Islandczyk, Heimir Hallgrimsson, który po Euro 2016 samodzielnie poprowadzi drużynę. Jego nazwisko dopisano na kartach do głosowania głównie w południowej części wyspy, czyli regionu z którego pochodzi.

Na marginesie dodamy tylko, że w wyborach prezydenckich wzięło udział ponad 185 tysięcy osób ze wszystkich 245 tysięcy uprawnionych. Frekwencja wyniosła 75,7 proc. Można być pewnym, że gdyby głosowanie odbyło się po zwycięskim meczu z Anglią, to Lagerback i Hallgrimsson mogliby liczyć na większe poparcie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Piłka nożna

Więcej w Piłka nożna