Siatkówka

Paweł Zagumny kończy karierę

Paweł Zagumny kończy karierę

Jeden z najwybitniejszych polskich siatkarzy ostatnich lat Paweł Zagumny z końcem bieżącego sezonu zawiesi buty na kołku. 39-letni rozgrywający pozostaje przy sporcie, ma objąć stanowisko dyrektora sportowego AZS-u Politechniki Warszawskiej.

Utytułowany zawodnik ostatnie spotkanie w karierze rozegra 8 kwietnia na stołecznym Torwarze. Zapowiadana jest wielka feta podczas której kibice będą mieli okazję pożegnać obecnego kapitana Akademików.

Zagumny pozostanie w AZS-ie i ma współpracować ze Stephanem Antigą, który według nieoficjalnych doniesień zostanie nowym szkoleniowcem klubu.

W tym sezonie według oficjalnego serwisu Polskiej Ligi Siatkówki może pochwalić się 49-procentową skutecznością rozegrania. Wystąpił w 60 setach w 17 meczach. Weteran ligi borykował się ostatnio z problemami zdrowotnymi – doznał kontuzji ścięgna Achillesa, dokuczału mu bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowym.

Pod koniec lutego wydawało się, że wypadnie z gry do końca rozgrywek. Uraz nie był jednak poważny i zawodnik był już gotowy na mecz z Cerrad Czarnymi Radom.

Urodzony w 1977 roku rozgrywający karierę w MKS MDK Wola. W polskiej lidze bronił barw Czarnych Radom, Morza Szczecin, AZS-u Olsztyn i ZAKSY Kędzierzyn-Koźle. Za granicą grał we Włoszech (Padova) i Grecji (Panathinaikos). Mimo wielu lat spędzonych na boiskach nigdy nie zdobył mistrzostwa żadnego kraju.

Tak rozgrywał Paweł Zagumny:

Siatkarz wspaniałą kartę zapisał w reprezentacji Polski. Jeszcze jako junior zdobył mistrzostwo Europy (1996) i świata (1997). Był jednym z filarów ekipy prowadzonej przez Ireneusza Mazura.

W seniorskiej kadrze od 1996 do 2014 roku rozegrał 427 meczów. Ten rozdział zamknął definitywnie 11 września 2016 podczas Meczu Gwiazd w katowickim Spodku.

Popularny „Guma” wystąpił cztery razy na Igrzyskach Olimpijskich (1996, 2004, 2008, 2012). Podczas turnieju w Pekinie został uznany najlepszym rozgrywającym. Ma w dorobku złoto (2014) i srebro (2006) mistrzostw świata. W 2009 roku wywalczył z „Biało-czerwonymi” mistrzostwo Europy. Poza tym wywalczył jeszcze złoty medal Ligi Światowej w 2012 roku oraz srebro Pucharu Świata rok wcześniej.

Kliknij, aby dodać komentarz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Siatkówka

Więcej w Siatkówka