Narciarstwo

Rosjanin dominatorem biegów narciarskich na dystansach

Rosjanin dominatorem biegów narciarskich na dystansach

Aleksandr Bolszunow (Rosyjski Komitet Olimpijski) wygrał kończący rywalizację w narciarstwie klasycznym bieg w stylu dowolnym. Pierwotnie miał się odbyć na dystansie 50 km, ale z uwagi na trudne warunki atmosferyczne został skrócony do 28,4 km. Rosjanin zdobył trzecie złoto w Pekinie, wcześniej triumfował w biegu łączonym oraz w sztafecie 4×10 km.

Silny wiatr oraz niska temperatura sięgająca minus 16 stopni Celsjusza opóźniły start do dzisiejszego biegu o godzinę. Jury Międzynarodowej Federacji Narciarskiej zdecydowało też o skrócenie dystansu i zawodnicy mieli do pokonania cztery pętle, z których każda liczyła po 7,1 km.

Do faworytów rywalizacji należeli Norwegowie oraz reprezentanci Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego. O wysokie miejsce mieli nadzieję powalczyć biegacze francuscy i szwedzcy oraz Andrew Musgrave (Wielka Brytania). Na starcie stanęło również dwóch Polaków – Dominik Bury i Mateusz Haratyk.

Po 20 kilometrach uformowała się czołowa grupa, w której biegło 10 zawodników. Obok Norwegów i Rosjan dość niespodziewanie znajdował się w niej Scott Patterson (Stany Zjednoczone). Problemy z utrzymaniem tempa miał Johannes Høsflot Klæbo. Mistrz olimpijski w sprincie nie czuł się dziś najlepiej, ostatecznie zszedł z trasy i nie ukończył biegu.

W końcówce na prowadzeniu znaleźli się Aleksandr Bolszunow i Norweg Simen Hegstad Krüger. Rosjanin nadawał tempo, a na ostatnim kilometrze zaatakował z pięciosekundową przewagą i samotnie przekroczył linię metę. Krügera wyprzedził jeszcze drugi z reprezentantów Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Iwan Jakimuszkin. Ogółem w czołowej szóstce zameldowało się czterech Rosjan.

Bury zameldował się na mecie na 30. miejscu ze stratą niemal czterech i pół minuty do Bolszunowa. Haratykowi udało się wyprzedzić jedynie dziewięciu rywali i ukończył zawody na 50. pozycji. Jego czas był gorszy od zwycięzcy o niemal dziewięć minuty.

1. Aleksandr Bolszunow (Rosyjski Komitet Olimpijski), 2. Iwan Jakimuszkin (Rosyjski Komitet Olimpijski), 3. Simen Hegstad Krüger (Norwegia), 4. Artiom Malcew (Rosyjski Komitet Olimpijski), 5. Sjur Røthe (Norwegia), 6. Denis Spicow (Rosyjski Komitet Olimpijski), 7. Clément Parisse (Francja), 8. Scott Patterson (Stany Zjednoczone)

 

Kliknij, aby dodać komentarz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Narciarstwo

Więcej w Narciarstwo