skoki narciarskie

Wellinger historycznym liderem Raw Air

Wellinger historycznym liderem Raw Air

Od prologu na skoczni w Oslo, będącego jednocześnie kwalifikacjami do niedzielnych zawodów indywidualnych, rozpoczęła się inauguracyjna edycja turnieju Raw Air. Pierwszym liderem został Andreas Wellinger, w dziesiątce znalazło się trzech reprezentantów Polski, dopiero 11. miejsce zajął Kamil Stoch. Awansu nie wywalczyli Stefan Hula i zdyskwalifikowany za nieprzepisowy kombinezon Klemens Murańka.

Dziesięciodniowy turniej na czterech norweskich obiektach reklamowany jest jako najtrudniejsze zawody narciarskie w historii. Od dziś do 19 marca nie będzie nawet skoczkowie oddadzą 16 ocenianych prób. Do klasyfikacji generalnej Raw Air liczą się kwalifikacje i konkursy indywidualne, jak i drużynowe.

Skocznie Raw Air (Oslo, Trondheim, Lillehammer, Vikersund):

Dla zwycięzcy przewidziano nagrodę w wysokości 60 tysięcy euro. Łączna pula przeznaczona przez organizatorów wynosi 500 tysięcy euro.

Na starcie Raw Air 2017 stanęło 76 zawodników. Z czołowej trzydziestki Pucharu Świata do Norwegii nie pojechali Domen Prevc, Jewgienij Klimow oraz Severin Freund. Najwięcej zawodników mogli oczywiście wystawić gospodarze (13). Polacy dostali siedem miejsc, a Stefan Horngacher postawił na Stocha, Kota, Żyłę, Kubackiego, Hulę, Ziobrę oraz Murańkę.

Skocznia Holmenkollbakken punkt K ma ustyuowany na 120 m. Tę odległość jako pierwszy pokonał Norweg Joakim Aune (124 m). 23-latek długo pozostawał liderem (zdystansował m.in. Toma Hilde, Janne Ahonena czy Mackenzie Boyd-Clowesa), wyprzedził go dopiero startujący z numerem 42 rodak, Johann Andre Forfang, który uzyskał 123,5 m.

Gregor Schlierenzauer skoczył 124 m, ale po swojej próbie był dopiero trzeci. Fatalnie spisał się za to Hula – odległość 110,5 m postawiła pod znakiem zapytania udział w niedzielnym konkursie. Ostatecznie nasz skoczek znalazł się poza pięćdziesiątką, do awansu zabrakło mu 5,1 pkt.

Dobrze zaprezentował się za to Ziobro (124 m), który awansował na drugą pozycję. Wysoką formę z Lahti potwierdził też nowy lider, Kubacki (125,5 m).

O 0,2 pkt. za Polakiem plasował się Andreas Stjernen (126 m), prowadzenie objął za to skaczący tuż po Norwegu Richard Freitag (128 m).

Od Żyły zaczęła się grupa zawodników, którzy byli pewni startu w konkursie indywidualnym. Jeśli nie chcieli od początku tracić pozycji w Raw Air, musieli się pokazać klasę.

Brązowy medalista MŚ na dużej skoczni uzyskał 128 m, zachwiał się jednak przy lądowaniu i zajmował drugą pozycję. Dwa i pół metra dalej lądował Peter Prevc, a na 132,5 m poleciał Andreas Wellinger. Niemiec z notą 140,5 pkt. został wyraźnym liderem.

Kot okazał się najlepszym z „Biało-czerwonych”, ale 129 m dawało mu czwartą lokatę. Bliżej skoczył Stefan Kraft (126,5 m), jego nota była jednak wyższa o trzy dziesiąte punktu. W międzyczasie poza czołową dwudziestką wylądował Daniel Andre Tande (122 m).

Kończący prolog i kwalifikacje Stoch wylądował na 124,5 m i uplasował się na 11. miejscu.

Prolog Raw Air – kwalifikacje do niedzielnego konkursu: 1. Wellinger (140,5 pkt.), 2. P.Prevc (135,9), 3. Freitag (131,8) … 6. Kot (129,5), 7. Żyła (128,0), 8. Kubacki (127,9), 11. Stoch (124,5), 14. Ziobro (121,6) … 55. Hula (91,6), Murańka (dyskwalifikacja)

Kliknij, aby dodać komentarz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

skoki narciarskie

Więcej w skoki narciarskie