Siatkówka

Włoch następcą Stephane’a Antigi

Włoch następcą Stephane’a Antigi

Ferdinando De Giorgi został dziś zatwierdzony przez zarząd PZPS na stanowisku trenera męskiej reprezentacji Polski w siatkówce. Będzie drugim Włochem sprawującym tę funkcję i piątym obcokrajowcem z rzędu.

55-letni Włoch zastąpił Stephane’a Antigę, który doprowadził “Biało-czerwonych” do mistrzostwa świata w 2014 roku, ale nie udało mu się awansować do strefy medalowej Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro. Polski Związek Piłki Siatkowej przeprowadził konkurs na nowego trenera. Do ostatniego etapu, jakim były bezpośrednie rozmowy z przedstawicielami federacji zostało zakwalifikowanych pięciu kandydatów.

Z różnych przyczyn później odpadli Marcelo Mendez i Angelo Lorenzetti. Na placu boju pozostali De Giorgi oraz Bułgar Radostin Stojczew i kolejny Włoch Mauro Berruto. Zespół PZPS ds. wyboru trenera męskiej kadry zarekomendował zarządowi osobę aktualnego trenera ZAKS-y Kędzierzyn-Koźle.

Umowa z nowym szkoleniowcem naszej kadry będzie obowiązywać od 31 marca 2017 do 31 października 2020 roku. Po dwóch latach może nastąpić jej pierwsza weryfikacja.

Dla „Biało-czerwonych” pod wodzą De Giorgiego najważniejszym przyszłorocznym sprawdzianem będą mistrzostwa Europy, które jesienią odbędą się w Polsce. Gospodarze trafili do grupy z Serbią, Finlandią oraz Estonią. Wcześniej oczywiście zagrają w Lidze Światowej.

Nowy selekcjoner był jednym z najwybitniejszych siatkarzy świata w latach dziewięćdziesiątych. Z włoską reprezentacją trzykrotnie wygrywał mistrzostwa świata (1990, 1994, 1998). Popularny „Fefè” to również mistrz Europy z 1989 roku i czterokrotny triumfator Ligi Światowej. W kadrze rozegrał 330 meczów.

Karierę trenerską jeszcze jako aktywny siatkarz rozpoczynał w Noicom Cuneo. Potem pracował m.in. w Perugii, Lube Bance Macerata oraz lidze rosyjskiej. Do Kędzierzyna zawitał w 2015 roku, a orędownikiem jego zatrudnienia był Sebastian Świderski. W poprzednim sezonie Włoch doprowadził swój klub do pierwszego od 13 lat mistrzostwa Polski. ZAKSA jest również aktualnym liderem PlusLigi po 15 rozegranych kolejkach.

Nowy szkoleniowiec zobowiązał się do zbudowania trzonu zespołu szkoleniowo-medycznego w oparciu o Polaków. W najbliższym czwartek na PGE Narodowym odbędzie się konferencja medialna i prezentacja trenera. Poznamy też wówczas szczegóły ceremonii i meczu otwarcia ME 2017.

Kliknij, aby dodać komentarz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Siatkówka

Więcej w Siatkówka