Piłka nożna

Zielone światło dla przebudowy Santiago Bernabeu

Zielone światło dla przebudowy Santiago Bernabeu

Prezes Realu Florentino Perez zrobił kolejny krok do rozpoczęcia modernizacji Estadio Santiago Bernabeu. Osiągnięto właśnie porozumienie z władzami Madrytu. Po zakończeniu prac obiekt ma otrzymać prawdziwie futurystyczny wygląd.

Stadion „Królewskich” został otwarty w grudniu 1947 roku. Później był przebudowywany, a czterokrotnie zwiększano jego pojemność (ostatnio pięć lat temu). Obecnie może na nim zasiąść 99,454 widzów.

Obecny wygląd Santiago Bernabeu:

Santiago Bernabeu 2016

Perez od 2009 roku, czyli daty swego powrotu na fotel prezesa klubu, działa na rzecz nadania obiektowi nowego charakteru. W marcu otrzymał od zarządu zgodę  na realizację swoich planów, teraz projekt nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Miasto nie będzie robić problemów z modernizacją, a prace rozpoczną się z poparciem burmistrz Manueli Carmeny.

Real nie może budować na terenach publicznych, dlatego przy Santiago Bernabeu nie powstanie hotel czy centrum handlowe. Zmiany obejmą więc pomieszczenia biurowe, które częściowo zostaną przeniesione do centrum treningowego w Valdebebas. Ma to zapewnić ponad 8,000 m2 wolnego miejsca przeznaczonego jako powierzchnia handlowa. Przebudowane zostaną muzeum „Królewskich”, loże VIP oraz dach stadionu.

W najbliższym czasie zostanie ogłoszony przetarg, w której jednak nie będzie mogła wystartować firma budowlana Florentino Pereza. Autorem projektu modernizacji jest konsorcjum GMP Architekten-L35-Ribas.

F. Perez

Przybliżony koszt ma według prezesa wynieść od 350 do 400 mln euro. Całą operację sfinansuje mający siedzibę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich IPIC Fund (International Petroleum Investment Company). Firma jest właścicielem hiszpańskiego koncernu paliwowo-gazowego CEPSA.

Prace rozpoczną się najszybciej, jak to możliwe, czyli zapewne latem 2017 roku. Budowa ma się zakończyć maksymalnie w ciągu 2,5 roku. Nie zostanie zmieniona pojemność obiektu. W nazwie pozostanie Bernabeu, choć nie jest wykluczone pozyskanie dodatkowego sponsora tytularnego, może to być wspomniana CEPSA lub rząd Abu Zabi.

Kibiców nurtuje wygląd nowego Santiago Bernabeu. Na razie musimy opierać się na poprzednim planie. Nowym elementem ma być rozsuwany dach, była również mowa o przenośnej murawie, którą można chować wewnątrz budynku przy organizacji koncertów muzycznych. Szczegóły powinniśmy poznać do końca roku.

Kliknij, aby dodać komentarz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Piłka nożna

Więcej w Piłka nożna