Piłka nożna

Zmarł trener brązowych medalistów mundialu z 1998 r.

Zmarł trener brązowych medalistów mundialu z 1998 r.

W wieku 87 lat zmarł legendarny trener Miroslav Blažević. Chorwat w 1998 r. doprowadził swoich rodaków do trzeciego miejsca na mistrzostwach świata we Francji. Karierę szkoleniową zakończył w styczniu 2015 r.

„Ćiro”, jak był nazywany, rozpoczął karierę szkoleniową już w 1968 roku. Na początku pracował w Szwajcarii, odpowiadając za wyniki Sionu, Lausanne-Sport oraz reprezentacji Szwajcarii, po czym wrócił do ojczyzny.

Następne lata to już posady w Rijece oraz Dinamie Zagrzeb, skąd ponownie trafił do wspomnianego kraju, aby poprowadzić Grasshopper Club Zürich. Później Chorwat był zatrudniany przez FC Nantes czy PAOK, aż wreszcie został selekcjonerem rodzimej kadry.

W 1998 roku Chorwacja radziła sobie znakomicie na mundialu, zatrzymała ją dopiero Francja, późniejszy triumfator turnieju. Chorwatom przypadły brązowe medale za zajęcie trzeciego miejsca, a zawodnicy byli na ustach wielu kibiców z całego świata.

Blazevic prowadził swoich rodaków również na ME 1996, gdzie w ćwierćfinale Chorwaci ulegli Niemcom. Był ponadto selekcjonerem reprezentacji Iranu oraz Bośni i Hercegowiny, z którą awansował do barażów o awans do finałów MŚ 2010.

W 2005 r. startował jako niezależny kandydat w wyborach na prezydenta Chorwacji. W I turze otrzymał 0,80 proc. głosów, co dało mu dziewiąte miejsce. Był też radnym Zagrzebia.

Kliknij, aby dodać komentarz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Piłka nożna

Więcej w Piłka nożna